OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Už se vám taky začínalo stýskat po hudbě Trenta Gardnera? Nepříliš vzdálená je doba kdy snad neuplynul ani měsíc aby jeho jméno nezdobilo nějakou tu instrumentálně „nabušenou“ desku, minimálně v kolonce hostí. Jenže čas oponou trhnul a drahoušek Trent se nám poznenáhlu začal vytrácet z hledáčku, čerchmant vykutálená. Až mysl nahlodávalo podezření, cože na nás zase chystá za kulišárnu, jakým překvapujícím projektem uvede naše uši v úžas či blaženou extázi. A velký Trent se o slovo poctivě přihlásil v čele druhého pokračování svého „klubu průzkumníků“, připraven na dobývání panenských území, připraven zaujmout i vaše odvážné mozkové buňky putováním mamutích objevitelů.
Pamatujete příchod časované bomby v podobě excelentní prvotiny "Age Of Impact" z devětaosmdesátého? Kusé zprávy o ní hovořili jako o další bokovce členů DREAM THEATER, jenže kromě nich účinkovali navíc třeba Terry Bozzio, Billy Sheehan nebo D.C.Cooper. Hudba? Samozřejmě made in Trend Gardner, natlakovaná, energická, skvělá. Instrumentálně i zvukově vybroušená nahrávka sklidila zasloužené ovace, čili další pokračování se dalo lehce předvídat.
Nová expedice zaslouží též nové složení. Zbylo samozřejmě několik dobrodruhů z minula, vedle hlavního mozku třeba vytrvalec LaBrie nebo tlučmistr Bozzio, ovšem většina tváří je na této výpravě poprvé. Letmý pohled do ošlehaných tváří dává vzápětí zapomenout na nezkušené nováčky. Nebo vám snad jména jako Marty Friedman, John Myung, Gary Wehrkamp či Steve Walsh nic neříkají? No proto! Novinka je tématicky rozdělena do dvou hlavních částí - logicky part 1 a 2 - přičemž první je zpívaná, druhá čistě intrumentálním peklem. Obě navíc děleny do neuvěřitelného množství podskupin, čili výsledkem je pěkný guláš v přehrávači. Ale nešť, důležitější by měla být hudba samotná. Ovšem ani tady se nevyhneme jisté rozpačitosti. Úvod jak vystřižený z učebnice moderní vážné hudby, disharmonie má pré a paměť vykazuje asociace na zlatá léta německé klasik-trashové MEKONG DELTY. Následný nástup bicích pak jednoznačně odkrývá největší slabinu kompletu a tou je zvuk. Sólové vícehlasy kytar do „garážově“ špinavých škopků - to zní jako nahrávky metalových skupin v osmdesátých letech. Na prvních deskách takových FATES WARNING určitě v pořádku, tady ovšem naprosto nepochopitelné faux pas. Spásu materiálu tedy na hrbu vláčí akustické nástroje a zpěvy; vždyť tři hlasy už vydají za slušnou paletu ve výrazu. James LaBrie byl sice tentokráte odsunut do statičtější polohy než obvykle, ale přesvědčivý zůstal dostatečně. Pokud tedy první suita (příhodněji nazvat obě monstr skladby asi nelze) stojí na umění hlasovém, musí vám být jasné, že opus dvě vaří přesně na opačné straně plotny a nabubřele překypuje ekvilibristikou jednotlivých muzikantů. Tohle není nic pro běžné smrtelníky = ráj pro otrlé „progery“, co by za lichou dobu navíc s radostí obětovali království i s princeznou návdavkem. Zapeklitá potíž s těmihle podivínskými samorostlými cestovateli!
Závěrečné resumé bude jednoduché. Kvalitní deska, která ovšem své starší sestřičce nedorostla pasu a kterou až někam k jejím kotníkům sráží nepochopitelně „demáčový“ zvuk. V rámci Gardnerovy samostatné tvorby, troufám si tvrdit, nic zásadního. V porovnání s produkcí podobně umělecky postižených kolegů stále ještě vysoký nadprůměr. A jedna dobře mířená rada. Nikdy neposlouchejte "Raising The Mammoth" na počítači, pokud máte mechaniku, která se mezi každým trackem na několik okamžiků zastaví. Skladby jsou totiž rozkouskovány natolik, že i bez varování Ministra zdravotnictví lze hravě odvodit následné selhání nervů a případný infarkt. Prevence především!
V diskografii tatíka Gardnera nic světoborného, ovšem jinak je "Raising The Mammoth" slušná progová deska. Snad jen garážově zjitřený zvuk si mohl Trent odpustit.
7,5 / 10
Jeff Curtis
- kytara
Terry Bozzio
- bicí
John Myung
- basa
Kerry Livgren
- kytara
Marty Friedman
- kytara
Gary Wehrkamp
- kytara
Trent Gardner
- klávesy
Mark Robertson
- klávesy
Steve Walsh
- zpěvy
James LaBrie
- zpěvy
Trent Gardner
- zpěvy
Hal Imbrie
- basa
1. Raising The Mammoth 1 (a/ Passage To Paralysis, b/ Broad Decay, c/ Vertebrates)
2. Raising The Mammoth 2 (AKA Prog-O-Matic) 1) Gigantipithicus (Instrumental)
Raising The Mammoth (2002)
Age Of Impact (1998)
Vydáno: 2002
Vydavatel: Magna Carta
Stopáž: 59:09
Produkce: Trent Gardner
jednotka Explorers bola urcite ovela lepsia. Tejto 2 som bohuzial nikdy neprisiel na chut aj ked mam velmi rad hudbu od gardnera ahlavne jeho MAGELLAN pocuvam velmi casto. Takze ak mozem odporucit nieco ine od Trenta Gardnera tak urcite posledny Magellan-Symphony for misanthrope ci predosli Impossible figures alebo Leonardo the absolute man.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.